Zdroj: Lidové noviny
Za zvýšení počtu hlodavců v ulicích může podle hygieniků i rekonstrukce kanalizace
VSETÍN, VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ S nečekanými problémy spojenými s čištěním řeky Bečvy se potýká valašské město Vsetín. Lidé se více než kdy dříve začali obávat potkanů. Pobočka zlínské krajské hygienické stanice ve Vsetíně evidovala v minulých měsících oproti minulosti až pětinásobný počet stížností vsetínských občanů, že se v jejich blízkosti objevil právě potkan.
Někteří lidé si podle hygieniků dokonce stěžovali, že potkani se objevili i ve vyšších patrech panelových domů na vsetínských sídlištích. Odborníci si myslí, že tolik potkanů ve Vsetíně nevyvolalo pouze klasické občasné přemnožení těchto hlodavců. Podle Přemysla Barana z oddělení komunální hygieny vsetínské stanice je důvodem přemnožení hlodavců velkoplošná rekonstrukce městských kanalizačních sítí, která se vloni v létě ve Vsetíně prováděla v rámci akce Čistá Bečva.
Tento rozsáhlý ekologický projekt má vyřešit problematiku čištění odpadních vod v patnácti městech a obcích na Zlínsku. Stojí přes miliardu korun a ze sedmdesáti procent ho financuje Evropská unie. Počítá se stavbou a rekonstrukcí čističek i kanalizací u toku Bečvy. Podle názoru vsetínských hygieniků právě kvůli výměně městské kanalizace vyplašení potkani ze svých tradičních skrýší utekli, a jsou tak lidem mnohem více na očích.
Podle Jiřího Treznera, vedoucího odboru životního prostředí vsetínské radnice, však za tak častým výskytem potkanů ve městě nemusí být pouze rozsáhlá výměna kanalizace. Je totiž možné, že potkani se mají ve Vsetíně jednoduše dobře. „Tím, že lidé vyhazují zbytky jídel do záchodů, chystají potkanům přímo švédské stoly,“ varuje Trezner.
Vsetínská radnice se rozhodla s problémem potkanů vypořádat rázně. Na konci měsíce března plánuje ohromnou plošnou deratizaci. První vlny se má zúčastnit co možná nejvíce majitelů nemovitostí a objektů, ve kterých se mohou potkani skrývat. Ti z majitelů, kteří se deratizace nezúčastní, se podle Jiřího Treznera vystavují riziku, že se hlodavci začnou stahovat právě k nim. Hygienici poukazují, že plošná deratizace je v boji proti potkanům nejúčinnější. Zatímco při místní deratizaci se úmrtnost hlodavců pohybuje kolem třiceti procent, při plošné se může vyšplhat až k šedesáti procentům.
Podle statistik připadá na každého obyvatele velkého města až pět potkanů, každý majitel nemovitosti musí se zákona provádět deratizaci minimálně jednou ročně.
Nečekaný problém s potkany na toku čištěné Bečvy trápí pouze vsetínské. V nedalekém Valašském Meziříčí zatím stížnosti na zvýšený počet hlodavců nemají. Podle mluvčího města Josefa Beneše probíhá hubení hlodavců v městských objektech většinou dvakrát za rok. „Deratizace dvakrát do roka se nám vyplácí. Problémy s potkany nemáme. Jen před dvěma lety jsme měli problém v jedné třídě s mravenci. Stačil však jeden postřik a bylo vše v pořádku,“ potvrzuje Benešova slova ředitel valašskomeziříčské školy Křižná Tomáš Najman.